EĞİTİM

Hayata Tat Veren Su

Masmavi dünyamız atalarımızın zamanında yemyeşil koskocaman bir o denli da ihtişamlı bir ağaçtır. Uzanan dallarının her bir yaprağında mutluluk ve luk taşıyordu. Hüzün ve acıdan yapıt yoktu. Her gün daha da gelişiyor, etrafı aydınlatıyordu güzelliğiyle. Zira hem ışığı hem de suyu vardı. Şu an ise boynunu bükmüş, yapraklarını yitirmiş… Bu köklü ağacın yok olmasında, suyun tükenmesinde büyüğüyle, küçüğüyle hepimizin suçu var.Kana kana içtiğimiz suyun bigün tükenebileceğini iyi mi düşünmedik ki?

Su Vazgeçilmezliktir

“Geleceğimizi kurtarma adına zararın neresinden dönecek olursak kardır.” Sözünden hareketle elimizde kalan suyun kıymetini bilmeliyiz. Çocuklarımıza, çevremizdekilere, her insana suyun önemi ve tükenmesi durumunda dünyamızın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı kavratılmalıdır. Gençlerimizin bilinçlenmesini sağlayacak en mühim unsur medyadır. Medya, gündemini magazin değil de suyun sağlığımız, yaşantımız, güzelliğimiz için önemi, su kaynaklarının yok oluşunu önlemek amacıyla neler yapmamız gerektiği oluşturursa bizi hayata bağlayan halkaları birleştirebilir. Su; vazgeçilmezliktir, gereksinimdir, doğallıktır. Yaşamımızı kaybetmeme adına geç de kalmış olsak önlem almalıyız. Suyun süre benzer biçimde avuçlarımızın arasından akıp geçmesine izin verirsek bedenimiz bu yanlışın azabını toprağa girinceye kadar çekecektir. 

Su Hayattır

İnsan hayatında olmazsa olmaz bir yere haiz olan suyun bazı bilinçsiz insanların şuursuzca tüketmesi bir ekip sorunları bununla beraber getiriyor. Gereğinden fazla suyun israf edilmesi sebebiyle su kaynakları her geçen gün azalıyor. Bunun sonucunda da bölgelere su aktarımı bocalıyor. Bundan dolayı sağlığımızı tehdit edecek problemler ortaya çıkıyor. Bu tür sıkıntıları, sorunları önlemek amacıyla okullarda yaşam bilgisi, sıhhat bilgisi derslerinde suyun önemine ve suyun bilgili bir halde tüketimine daha oldukça yer verilmelidir. Tiyatrolarda, skeçlerde, haberlerde, reklamlarda  da bunlara değinilmelidir. 

Yüce Önder Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün yetiştirdiği Ey Türk Milleti! Artık uyanın! Suyun; sıhhat, yaşam ve yaşam bulunduğunu bildiğiniz halde niçin hala suyu israf ediyorsunuz? Bilinçlenip kendinizi geliştirin. Su, siz koskoca halkın kalbidir. Kısacası halkın kalbidir. Kısacası halkın sağlığıdır. Sizin bir damla suyu israf etmeniz aslına bakarsak kalbinize saplanan bir hançerdir.

Bilinçlenen gençlerimiz yardımıyla bundan sonrasında yüreğimiz suya muhtaç olmayacak; acı ile değil mutlulukla dolacak. Hem bizim hem de yeni nesiller için bir yudum su değil sonsuz suların bizim olması dileğiyle…

 

Ek olarak mevzu ile ilgili başka bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bu Gönderi Bir Yorum Yaptı

  1. Pingback: Yarın Çok Geç Olmadan! - Yaşam Öyküleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir